Dreamstime

Recenzja Dreamstime

Strona www | Szczegóły

Większość fotografów stockowych umieszcza Dreamstime w swojej pierwszej piątce najlepszych banków zdjęć. Ze względu na wysoką prowizję dla autorów obrazów stockowych oraz bardzo utalentowany i zmotywowany zespół, Dreamstime jest znakomitym wyborem dla fotografów, którzy chcą sprzedawać swoje zdjęcia w Internecie. Niewielkie zmiany na stronie internetowej Dreamstime były dobrym posunięciem, a pokaźna kolekcja zdjęć stockowych, ilustracji i grafik wektorowych przyciąga zarówno wielu fotografów, jak i klientów.

Edytorzy Dreamstime są bardzo wybredni jeśli chodzi o przyjmowanie zdjęć do kolekcji, wieć jakość liczy się tutaj najbardziej. Ponadto, nie należy wysyłać zbyt wielu zdjęć tego samego obiektu (np. różniących się tylko kolorystyką, czy kadrem), gdyż także w tym przypadku edytorzy odrzucą prawdopodobnie 40-50%. Powodem jest to, iż Dreamstime posiada poziomy, na które "wskakują" zdjęcia w zależności od ilości pobrań. Zatem, jeśli wyślemy 10 bardzo podobnych zdjęć, nasze zarobki mogą być niższe, niż w przypadku 5 dobrych zdjęć, gdyż już po czterech pobraniach zdjęcie osiąga kolejny poziom, czyli oferowane jest do sprzedaży za wyższą cenę. Poniżej podajemy przykładowy wzrost ceny zdjęcia (stan na 15.12.2015) dla bardzo małego rozmiaru (480px):

 • Poziom 0: brak pobrań (zdjęcie jest w kolekcji ponad 6 miesięcy) - cena: 1 kredyt (ok. $0.77)
 • Poziom 1: brak pobrań (zdjęcie jest w kolekcji krócej, niż 6 miesięcy) - cena: 3 kredyty (ok. $2.30)
 • Poziom 2: 1-4 pobrania - cena: 5 kredytów (ok. $3.85)
 • Poziom 3: 5-9 pobrań - cena: 7 kredytów (ok. $5.39)
 • Poziom 4: 10-24 pobrania - cena: 9 kredytów (ok. $6.93)
 • Poziom 5: od 25 pobrań - cena: 11 kredytów (ok. $8.47)

Pełną listę cen zdjęć stockowych w zależności od ilości pobrań znajdziecie tutaj.

W 2014 roku Dreamstime ustanowiło nowe limity ilości wgrywania zdjęć, a zależą one od procentu akceptowanych zdjęć, a fotografowie z ilością akceptacji na poziomie 80% mogą wysyłać do 7000 zdjęć tygodniowo! Czas oczekiwania na ocenę jest bardzo zróżnicowany i wynosi od 30 do 150 godzin, więc cierpliwość to podstawa.

Dreamstime oferuje wiele ciekawych narzędzi dla swoich użytkowników, a także tzw. Assignment, czyli rodzaj konkursu, w ramach którego Dreamstime stawia fotografom zadanie polegające na wykonaniu i przesłaniu zdjęć o określonej tematyce. Wszyscy zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zaakceptowane prace, a zwycięzca, czyli autor zdjęcia (ilustracji, grafiki wektorowej), które otrzymało najwyższą średnią punktów może liczyć na $300, $200 i $100 odpowiednio za 1, 2 i 3 miejsce. Ponadto nagrodą może być aparat cyfrowy, plecak fotograficzny, statyw, obiektyw, T-shirt, itd. Niestety, trudno jest o akceptację zdjęć do konkursu, ponieważ poszukiwane są (jak to określają edytorzy Dreamstime) "bardziej wyszukane prace", jednak każdy użytkownik może wysłać do 10 zdjeć, więc istnieje szansa, że któreś (może nawet więcej niż jedno) zostanie przyjęte. Dużym minusem jest to, iż zdjęcie przyjęte do tego konkursu oferowane jest do sprzedaży "na wyłączność" i nie można go usunąć ze strony Dreamstime przez 1 rok. Ma to swoje plusy i minusy: zdjęcie kosztuje więcej (mimo, że możemy zarobić więcej, wyższa cena nie zawsze wpływa to na zwiększenie sprzedaży ,
WSKAZÓWKA: Jeśli nie przekonuje Was sprzedaż danego zdjęcia "na wyłączność" (pomimo, iż ceny są wyższe), po roku można wysłać to samo zdjęcie do kolekcji standardowej, a gdy zostanie ono zaakceptowane, usunąć wersję konkursową. Tym sposobem zdjęcie przestanie mieć status "na wyłączność", a wtedy będziemy mogli je sprzedawać także w innych miejscach.

My braliśmy udział w konkursie kilkakrotnie, a w jednej edycji udało nam się nawet zająć 2 miejsce - jeśli chcesz zobaczyć, które z naszych zdjęć było w pierwszej trójce, kliknij tutaj.

W 2013 roku Dreamstime zmienił design swojej strony internetowej, a sama społeczność użytkowników jest interesująca. Znajdziecie tam wiele ciekawych postów dotyczących fotografii, nowinek technicznych, a także blog, na którym samemu można coś napisać, lub poczytać ciekawe posty innych użytkowników, w których dzielą się swoimi opiniami i pomysłami.

Co jeszcze ciekawego proponuje Dreamstime?

 • Konkursy - czytaj wyżej.
 • Mapa - do swoich obrazów stockowych możesz dodać tagi z lokalizacją geograficzną.
 • Darmowe obrazy stockowe - możesz oddać kilka swoich zdjęć do darmowej kolekcji i tym sposobem przyciągnąć większą liczbę potencjalnych klientów do swojego portfolio (więcej na ten temat w artykule Darmowe zdjęcia stockowe).
 • Zdjęcia na okładkę Facebooka - więcej informacji na stronie Timeline Images.
 • Stock Rank - zagraj w grę, która polega na wyborze zdjęcia z większą liczbą pobrań.
 • Aplikacja mobilna 'Dreamstime Photography: Sell Photos' przeznaczona dla użytkowników systemu iOS (iPhone, iPad, iPod) i Android - przy pomocy aplikacji możesz wysyłać zdjęcia stockowe do Dreamstime bezpośrednio z Twojego urządzenia. Więcej na temat tej aplikacji przeczytacie tutaj. Jeśli chcecie poznać inne aplikacje proponowane przez najbardziej popularne banki zdjęć przeczytajcie nasz artykuł pt. Fotokomórkomania.

Nasz werdykt:

Dreamstime to jeden z najlepszych, największych i bardzo przyjazny użytkownikom bank zdjęć, jaki znamy: pomocni admini, prowizja na rozsądnym poziomie, ciekawa społeczność użytkowników i wiele ciekawcych funkcji. Według nas, każdy fotograf poważnie myślący o sprzedaży zdjęć w internecie powinien wypróbować Dreamstime - wejdź na stronę rejestracyjną, załóż darmowe konto i zacznij wysyłać zdjęcia.

Dreamstime w pigułce

Strona WWW www.dreamstime.com
Siedziba Brentwoood, USA / Bucharest, Rumunia
Ilość plików stockowych Ponad 40 milionów zdjęć stockowych, ilustracji, grafik wektorowych i klipów wideo
Jak zacząć sprzedawać zdjęcia? Zarejestrować darmowe konto i rozpocząć wgrywanie plików
Rozmiar zdjęć Minimum 3.0 MP (maks. 70.0 MP)
Rodzaje plików Zdjęcia stockowe, ilustracje, grafiki wektorowe, klipy wideo
Licencje Licencja Standardowa, Licencja Rozszerzona, Licencja Editorial (do użytku redakcyjnego)
Ceny obrazów Od $0.77 za pojedynczy kredyt lub od $0.20 za pobranie w ramach planu abonamentowego
Prowizja autora Od 25% do 50% od każdej transakcji z podziałem zysków (+ 10% za zdjęcie "Na wyłączność").
$0.35 za każdą sprzedaż w ramach planu abonamentowego.
Autorzy pracujący "Na wyłączność" od 60% od każdej pojedynczej transakcji i $0.42 za zdjęcie pobrane w ramach abonamentu + dodatkowy bonus 0.20 USD za każde zaakceptowane zdjęcie.
Minimalna wypłata $100
Metody płatności PayPal/MoneyBookers, Payoneer (Przedpłacona MasterCard Dreamstime), czek
Współpraca "Na wyłączność" Od 60% + bonus $0.20 za każde zaakceptowane zdjęcie
Program partnerski 10% za każdą sprzedaż (przez pierwsze 3 lata) + jednorazowy bonus $5 (po spełnieniu odpowiednich warunków)
Sposób wgrywania obrazów Wtyczka Java, FTP
Obsługa IPTC Tak
Waluta USD, EUR, PLN i inne
Polska wersja językowa Tak
Cool Stuff Aplikacja mobilna, Konkurs, Gra Stock Rank, Mapa Foto, Facebook Cover Photos
Pobierz Model/Property Release Model Release dla dorosłych
Property Release

Autor: Fotografia Stockowa Aktualizacja: 29.01.2016

Co chcesz teraz zrobić?

Przeczytaj artykuły o tym, jak zarobić na sprzedaży zdjęć stockowych.
Poznaj nasze recenzje najlepszych agencji i banków zdjęć.
Sprawdź ile możesz zarobić na sprzedaży zdjęć.

Miejsce na twoją reklamę
Reklama
Reklama