Model release

Model i Property release

Czyli zgoda na rozpowszechnianie wizerunku...

Każde zdjęcie stockowe przeznaczone do sprzedaży w bankach zdjęć, zawierające wizerunek osoby (osób), którą można zidentyfikować, wymaga załączenia wypełnionego i podpisanego dokumentu Model Release, czyli zgody fotografowanej osoby (osób) na rozpowszechnianie wizerunku (niektóre agencje stockowe nazywają ją Talent Release). Wyjątkiem są sytuacje, w których obraz stockowy ma być sprzedawany i wykorzystywany z Licencją Redaktorską lub Licencją Rights Managed (więcej o licencjach przeczytasz tutaj). Jeżeli na zdjęciu znajduje się więcej osób, należy przesłać osobny dokument MR dla każdej osoby.

Obecnie banki zdjęć podchodzą do tej kwestii bardzo rygorystycznie: jest coraz więcej przypadków, gdy wymagają one załączenia MR nawet do zdjęć, na których nie widać twarzy fotografowanej osoby, a jedynie pojedyncze części ciała.

Formularze Model Release można pobrać ze stron internetowych banków zdjęć, ale dla Waszej wygody (i oszczędności czasu na szukanie danej strony) przygotowaliśmy bezpośrednie linki do pobrania dokumentów na końcu każdej recenzji poszczególnych agencji i banków zdjęć.

W internecie można znaleźć ogólne wzory dokumentów MR, ale jeśli to możliwe, pobierzcie i wypełnijcie formularze dostarczone przez bank zdjęć, do którego chcecie wysłać zdjęcia. Większość banków zdjęć akceptuje ogólne wzory formularzy ale pod warunkiem, że nie są to formularze od konkurencji i zawierają wszystkie niezbędne informacje, wymagane przez dany bank zdjęć. Jeżeli choć jednej informacji będzie brakować (np. adresu e-mail modela), Model Release zostanie odrzucony i będziecie musieli zawracać sobie i modelowi głowę, aby uzupełnić brakujące informacje, więc lepiej od razu zapisać jak najwięcej danych, nawet jeżeli którekolwiek z nich nie będą potrzebne w przyszłości.

Może się też zdarzyć, że któraś z agencji odrzuci ogólny wzór dokumentu Model Release, więc lepiej od razu poprosić modela o wypełnienie kilku MR przeznaczonych do różnych banków zdjęć. Jest to nieco kłopotliwe, szczególnie gdy sprzedajecie zdjęcia np. w 10 różnych agencjach, ale w miarę możliwości spróbujcie, bo zaoszczędzi to kłopotu na przyszłość.

Kolejną kwestią, do której niektóre banki zdjęć (np. iStock) podchodzą dość rygorystycznie, jest data sesji fotograficznej. Zdaża się, że jedna osoba służy nam jako model do wielu projektów, czyli sesje odbywają się w różnych miejscach i terminach. Zazwyczaj jeden Model Release może być wykorzystany do wysyłania zdjęć z różnych sesji, jednak niektóre agencje wymagają osobnych dokumentów do poszczególnych sesji. Jeśli to tylko możliwe, wypełniajcie i podpisujcie MR po każdej sesji.

Wiele osób pyta, czy dokument Model Release jest wymagany, gdy fotografujemy siebie. Odpowiedź brzmi TAK: jesteśmy fotografem, ale jednocześnie modelem, więc obowiązują nas takie same zasady, jakbyśmy fotografowali inną osobę.

Kwestia Property Release, czyli zgody na rozpowszechnianie wizerunku obiektu (budynku, wnętrza, itp.) jest bardziej złożona. Istnieje wiele różnorodnych wymagań stawianych przez banki zdjęć, wiec należy dokładnie sprawdzić, w jakich przypadkach i do jakich obiektów wymagane będzie załączenie dokumentu Property Release. Podstawową zasadą jest to, że każdy prywatny obiekt wymaga podpisania takiej zgody, niezależnie od tego, czy na zdjęciu widzimy cały dom prywatny, hotel, restaurację, czy tylko same ich wnętrza, fasadę, czy elementy architektoniczne.
WSKAZÓWKA: Wiele osób lubi fotografować zamki, ale pamiętaj, że większość zamków otwartych dla zwiedzających traktowana jest jako posiadłość prywatna, czyli wymagane jest załączenie Property Release. To samo dotyczy prywatnych parków, nawet jeżeli udostępnione są do zwiedzania bez żadnych opłat.

Autor: Fotografia Stockowa 26.10.2015

Co chcesz teraz zrobić?

Przeczytaj kolejny artykuł o tym, jakich błędów unikać w fotografii stockowej.
Poznaj nasze recenzje najlepszych agencji i banków zdjęć.
Sprawdź ile możesz zarobić na sprzedaży zdjęć.

Miejsce na twoją reklamę
Reklama
Reklama