Fotokomórkomania

Fotokomórkomania

Czyli jak zarobić na zdjęciach wykonanych smartfonem

Jeszcze kilka lat temu większość agencji i banków zdjęć (z małymi wyjątkami) oferowało do sprzedaży jedynie obrazy stockowe. Na przykład Pond5 rozpoczął swoją działalność od sprzedaży wyłącznie plików wideo, a dopiero później rozszerzył swoją ofertę o zdjęcia stockowe, ilustracje i grafiki wektorowe. Wzrastająca konkurencja na rynku fotografii stockowej zmusiła największe banki zdjęć do wprowadzenia do swojej oferty klipów wideo, plików muzycznych, efektów dźwiękowych, czy projektów 3D.

Obecny rozwój technologii mobilnych i rosnąca popularność zaawansowanych urządzeń multimedialnych, takich jak smartfony i tablety, rozpoczął nowy trend na rynku mediów stockowych: aplikacje mobilne.

W tej chwili prawie każda agencja i bank zdjęć stockowych proponuje swoim zarejestrowanym użytkownikom, zarówno fotografom jak i osobom kupującym obrazy stockowe, aplikacje mobilne posiadające wiele użytecznych funkcji - autorzy obrazów stockowych mogą w łatwy sposób uzyskać dostęp do swoich statystyk o zaakceptowanych i sprzedawanych zdjęciach, a także mieć możliwość przesyłania zdjęć wykonanych na urządzeniach mobilnych bezpośrednio do swoich portfolio (wraz z pełnym opisem i słowami kluczowymi), a klienci mogą szybko wyszukiwać interesujące ich zdjęcia z pośród milionów plików oferowanych przez banki zdjęć i dokonywać zakupu bezpośrednio z urządzenia mobilnego.

Aplikacje mobilne od Shutterstock

Jedną z pierwszych aplikacji oddaną do użytku autorom obrazów stockowych jest aplikacja o nazwie Contributor Mobile wprowadzona na rynek przez Shutterstock, dzięki której zarejestrowani dostawcy zdjęć stockowych mogą z łatwością przeglądać statystyki dotyczące sprzedaży swoich zdjęć na Shutterstock. Statystyki te obejmują całkowitą zarobioną i niewypłaconą kwotę, zysk dzienny i zarobki z ostatnich siedmiu dni. Można także sprawdzić, które zdjęcia zostały pobrane oraz szczegóły poszczególnych zdjęć, takie jak całkowita liczba pobrań, całkowity zysk ze wszystkich pobrań danego zdjęcia, a także z wykorzystaniem jakich słów kluczowych klienci znaleźli i kupili nasze zdjęcie. Aplikacja jest prosta, a jednocześnie stanowi bardzo dokładne narzędzie dla każdego fotografa stockowego sprzedającego zdjęcia na Shutterstock. Obecnie można ją zainstalować na urządzeniach mobilnych z systemem iOS 4.0+ oraz Android 2.3.x (Gingerbread) lub 4.x. Apkę instalujemy w czasie pierwszej wizyty na stronie submit.shutterstock.com z naszego urządzenia mobilnego, gdzie użytkownik proszony jest o wybór, czy chce przejść do pełnej wersji strony, czy zainstalować aplikację na swoim urządzeniu mobilnym.

Istnieje także inna aplikacja o nazwie Shutterstock Contributor - zaprojektowana dla zarejestrowanych na Shutterstock autorów obrazów stockowych. Pozwala ona na wysyłanie i opisywanie nowych zdjęć bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Dzięki niej można również sprawdzać dzienną i miesięczną sprzedaż, monitorować statystyki naszego portfolio, a także otrzymywać informację o dodaniu naszych zdjęć do kolekcji ulubionych. Ponadto, przy pomocy aplikacji można dowiedzieć się, jakie są trendy i jakich obrazów stockowych poszukują klienci Shutterstock. Jeżeli nie masz jeszcze konta na Shutterstock, a chcesz w pełni korzystać z możliwości oferowanych przez tą aplikację, wejdź na stronę submit.shutterstock.com i zarejestruj się.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad oraz iPod touch z systemem iOS 7.0 lub nowszym. Jest ona także kompatybilna z systemem Android 4.0 lub nowszym. Aplikacja dostępna jest w App Store i Google Play.

Na koniec aplikacja o prostej nazwie Shutterstock przeznaczona dla kupujących zdjęcia stockowe - jest to wyszukiwarka z prostym interfejsem, dzięki której klienci mogą przeszukiwać kolekcję obrazów stockowych z kolekcji Shutterstock oraz dokonywać zakupu bezpośrednio z aplikacji. Mogą oni także tworzyć własne kolekcje ulubionych, pod warunkiem posiadania zarejestrowanego konta użytkownika na stronie www.shutterstock.com.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad oraz iPod touch z systemem iOS 8.0 lub nowszym. Jest ona także kompatybilna z systemem Android 4.0 lub nowszym. Aplikacja dostępna jest w App Store i Google Play.

Fotolia Instant Collection

Fotolia Instant to aplikacja dzięki której fotografowie mogą wgrywać i sprzedawać obrazy stockowe w Kolekcji Instant oferowanej na stronie internetowej banku zdjęć Fotolia. Kolekcja Instant to zbiór wysokiej jakości twórczych obrazów stockowych zrobionych smartfonami i innymi urządzeniami mobilnymi. Fotolia Instant to prosta ale jednocześnie profesjonalna aplikacja fotograficzna, pozwalająca na ręczną regulację przesłony i czasu naświetlania. Dzięki niej fotograf może dodawać do zdjęcia opis oraz słowa kluczowe, wgrywać pliki do biblioteki obrazów stockowych banku zdjęć Fotolia, a także z łatwością tworzyć i wgrywać dokumenty Model Release.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad oraz iPod touch z systemem iOS 7.0 lub nowszym. Jest ona także kompatybilna z systemem Android 2.2 lub nowszym. Aplikacja dostępna jest w App Store i Google Play.

Istnieje też aplikacja o nazwie Fotolia przeznaczona dla osób kupujących obrazy stockowe, dostępna wyłącznie na iPada. Dzięki niej można przeszukiwać kolekcję zdjęć stockowych royalty-free, pobierać pliki bezpośrednio na iPada lub przesyłać do Dropboxa lub Google Drive. Użytkownik może także tworzyć i zarządzać własnymi kolekcjami. Aplikacja dostępna jest w App Store.

Aplikacje mobilne od Dreamstime

Aplikacja o nazwie Dreamstime Photography: Sell Photos (poprzednia nazwa to Dreamstime Companion) pozwala wgrywać zdjęcia stockowe (zarówno te zrobione smartfonem, jak i pliki w pełnej rodzielczości) do kolekcji zdjęć royalty-free na stronie banku zdjęć Dreamstime bezpośrednio z Twojego telefonu iPhone. Dzięki aplikacji autorzy mogą śledzić statystyki sprzedaży (informacje uaktualniane są w czasie rzeczywistym), jak również inne przydatne dane. Można się zarejestrować się z poziomu aplikacji, albo odwiedzić stronę rejestracyjną Dreamstime i założyć darmowe konto, aby móc w pełni korzystać z aplikacji.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad oraz iPod touch z systemem iOS 7.1 lub nowszym. Jest ona także kompatybilna z systemem Android 4.0 lub nowszym. Aplikacja dostępna jest w App Store i Google Play (Dreamstime: Sell Your Photos).

Drugą aplikacją mobilną proponowaną przez bank zdjęć Dreamstime jest Stock Photos by Dreamstime, skierowana do osób poszukujących wysokiej jakości zdjęć royalty-free. Aplikacja pozwala na wyszukiwanie, przeglądanie i pobieranie plików z 37 milionowej kolekcji obrazów stockowych bezpośrednio na smartfonie lub tablecie. Rejestracji można dokonać z poziomu aplikacji lub przez stronę rejestracyjną Dreamstime.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad oraz iPod touch z systemem iOS 7.1 lub nowszym. Jest ona także kompatybilna z systemem Android 4.1 lub nowszym. Aplikacja dostępna jest w App Store i Google Play.

Clashot od Depositphotos

Aplikacja o nazwie Depositphotos Clashot daje fotografom możliwość wykonywania, publikowania i sprzedaży zdjęć. Obrazy stokowe udostępniane są do sprzedaży po weryfikacji, każde pobranie przynosi zysk, a jedno zdjęcie można sprzedać wielokrotnie. Zarobki można wypłacić już po osiągnięciu $3.

Clashot to nie tylko aplikacja dla fotografów, jest to również rodzaj portalu społecznościowego, gdzie wgrane obrazy mogą być oglądane przez znajomych i innych użytkowników, a także zbierać lajki. Im więcej lajków zdobędzie dane zdjęcie, tym większa szansa na jego sprzedaż. Clashot posiada łatwy w obsłudze interfejs, a także dostarcza szczegółowych statystyk i informacji finansowych. Darmowe konto można zarejestrować z poziomu aplikacji lub odwiedzając stronę rejestracyjną Depositphotos. Istnieje też możliwość logowania i rejestracji za pośrednictwem istniejących kont w portalach społecznościowych.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad oraz iPod touch z systemem iOS 8.0 lub nowszym. Jest ona także kompatybilna z systemem Android 4.0 lub nowszym. Aplikacja dostępna jest w App Store i Google Play (Clashot: Take pics, make money).

Graficy i osoby szukające obrazów stockowych royalty-free mogą pobrać aplikację o nazwie Depositphotos. To świetne narzędzie dające dostęp do milionów wysokiej jakości obrazów stockowych, grafik wektorowych i klipów wideo. Inteligentny i elegancki interfejs wyświetla zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i pozwala kupującym na wyszukiwanie, zapisywanie i łatwą organizację ulubionych zdjęć stockowych.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad oraz iPod touch z systemem iOS 8.0 lub nowszym. Jest ona także kompatybilna z systemem Android 4.1 lub nowszym. Aplikacja dostępna jest w App Store i Google Play.

Aplikacje mobilne od 123RF

123RF On-The-Go to aplikacja, dzięki której można fotografować smartfonem i bezpośrednio z urządzenia wysyłać zdjęcia na stronę internetową 123RF.com. Aplikacja pozwala na tagowanie poszczególnych obiektów na zdjęciu, dodawanie opisu i słów kluczowych oraz przesyłanie zdjęć do kolekcji obrazów stockowych banku zdjęć 123RF. Aplikacja oferuje ciekawe konkursy z możliwością otrzymania Gwiazdek, które można wymienić na gotówkę lub inne nagrody. Autorzy otrzymują powiadomienia o swoich zarobkach i sprzedanych zdjęciach w czasie rzeczywistym. W zakładce "Home" można zobaczyć najlepsze i najnowsze zdjęcia stockowe wybrane przez edytorów 123RF.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad oraz iPod touch z systemem iOS 6.0 lub nowszym. Jest ona także kompatybilna z systemem Android 4.0 lub nowszym. Aplikacja dostępna jest w App Store i Google Play.

W październiku 2014 roku 123RF uruchomiło aplikację o nazwie 123RF Stock Photo przeznaczoną dla grafików i osób poszukujących obrazów stockowych, otwierając swoją bogatą kolekcję zdjęć royalty-free dla szerszego grona klientów. Aplikacja 123RF Stock Photo zapewnia natychmiastowy dostęp do milionów obrazów stockowych royalty-free, zdjęć z licencją redakcyjną oraz grafik wektorowych. Poprzez prosty interfejs, użytkownicy mają możliwość przeglądania, udostępniania, tworzenia oraz zarządzania własnymi kolekcjami. Zdjęcia można wyszukiwać za pomocą słów kluczowych lub kategorii, a wyniki porządkować według daty wgrania, największej ilości pobrań, popularności, itp. Wszystkie wyniki wyszukiwania wyświetlane są na jednej stronie. Aplikację zoptymalizowano dla ekranów Retina w celu zwiększenia jakości wyświetlanych obrazów. Jednym dotknięciem ekranu można z łatwością dodawać lub usuwać zdjęcia z kolekcji ulubionych.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach iPad z systemem iOS 6.0 lub nowszym. Jest ona także kompatybilna z systemem Android 2.3 lub nowszym. Aplikacja dostępna jest w App Store i Google Play.

Stockimo od Alamy

Aplikacja Stockimo, dostępna wyłącznie dla użytkowników urządzeń firmy Apple, przeznaczona jest do wgrywania i sprzedaży zdjęć na stronie internetowej agencji stockowej Alamy i u jej partnerów. Po wgraniu, zdjęcia oceniane są przez ekspertów w dziedzinie fotografii i gdy zdobędą średnią ilość 2 punktów udostępniane są do sprzedaży. Aplikacja informuje użytkownika o każdej sprzedaży, a wypłaty prowizji można dokonać po osiągnięciu $10. Stockimo jest darmowe i pozwala na wgranie nieograniczonej ilości zdjęć, także tych wykonanych za pomocą innych aplikacji, takich jak np. Instagram, Hipstamatic czy Snapseed.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad i iPod touch z systemem iOS 7.0 lub nowszym. Niestety w chwili obecnej nie udostępniono wersji na urządzenia z systemem Android. Aplikacja dostępna jest w App Store.

Aplikacja od iStock

iStock - Stock Photography, Images, Pictures & Photos, oficjalna aplikacja mobilna pozwalająca na łatwe wyszukiwanie, zapisywanie i udostępnianie obrazów stockowych z kolekcji banku zdjęć iStock (którego właścicielem jest Getty Images), tworzenie własnych kolekcji ulubionych i wiele więcej. Wyniki wyszukiwania można filtrować na różne sposoby, a zdjęcia zapisywać do istniejących, jak i nowo utworzonych kolekcji ulubionych. Obrazy stockowe i kolekcje ulubionych można udostępniać mailem, a inspirujące zdjęcia followować.

Aplikację można zainstalować na urządzeniach mobilnych iPhone, iPad i iPod touch z systemem iOS 8.0 lub nowszym. W chwili obecnej brak jest wersji na urządzenia z systemem Android. Aplikacja dostępna jest w App Store.

Istnieje kilka innych aplikacji stworzonych dla użytkowników iStock przez firmy zewnętrzne, więc warto odwiedzić App Store i Google Play, aby się przekonać, czy którakolwiek spełnia Wasze wymagania.

Nasz werdykt

W naszej opinii nie istnieje coś takiego, jak "najlepsza" aplikacja, gdyż z jednej strony oferują one podobne funkcje (np. informacje o zarobkach czy statystyki pobrań), a z drugiej posiadają zupełnie inne możliwości (np. sprawdzanie zysków ze sprzedaży osób poleconych na Shutterstock, czy sieć społecznościową w aplikacji Clashot od Depositphotos), przez co mogą stać się bardziej atrakcyjne dla użytkowników. Niektóre są prostymi aplikacjami do sprawdzania statystyk, inne mogą stanowić interesujące narzędzie do robienia i łatwego przesyłania zdjęć ze smartfona do kolekcji banków zdjęć, jeszcze inne są przeznaczone wyłącznie dla osób poszukujących i kupujących obrazy stockowe. Co ważne, wszystkie są darmowe, więc warto je pobrać, zainstalować i samemu się przekonać, czy mogą zapewnić nam potrzebne informacje, np. gdy jesteśmy w podróży, a może przekształcą nasz telefon w urządzenie do zarobienia paru groszy (albo paru tysięcy)!

Autor: Fotografia Stockowa 19.11.2015

Co chcesz teraz zrobić?

Przeczytaj kolejny artykuł o tym, jakie są programy partnerskie i afiliacyjne.
Poznaj nasze recenzje najlepszych agencji i banków zdjęć.
Sprawdź ile możesz zarobić na sprzedaży zdjęć.

Miejsce na twoją reklamę
Reklama
Reklama
Reklama