Shutterstock

Recenzja Shutterstock

Strona www | Szczegóły

Shutterstock jest wiodącym bankiem zdjęć stockowych ze względu na swój szczególny model biznesowy - klienci mogą zakupić plan abonamentowy, który pozwala im na pobranie 25 obrazów stockowych dziennie. Będziecie zaskoczeni ile plików możecie sprzedać jednego dnia, nawet jeśli początkowo zarobicie tylko $0.25 za każde pobranie. Kwota wzrasta do $0.33 w chwili, gdy zarobki przekroczą $500.

Aby zostać dostawcą obrazów stockowych dla Shutterstock należy wejść na stronę rejestracyjną, założyć darmowe konto i przesłać 10 najlepszych zdjęć (ilustracji, grafik wektorowych) do oceny, z których 7 musi zostać zaakceptowanych, aby móc rozpocząć wgrywanie plików. Trzeba być bardzo selektywnym w doborze przykładowych zdjęć - muszą to być prace najwyższej jakości, a tematyka zróżnicowana. Trzeba też być cierpliwym, gdyż może potrwać kilka tygodni, zanim Shutterstock poinformuje Was o swojej decyzji. Jeżeli Wasza aplikacja zostanie odrzucona, nie wolno się poddawać tylko robić nowe zdjęcia i próbować ponownie - w końcu się uda.

Jeśli zostaniecie już przyjęci do grona dostawców obrazów stockowych, czas oczekiwania na ocenę (akceptację lub odrzucenie) wgranych zdjęć wynosi kilka dni, jednak zazwyczaj po 1-2 dniach dostajemy maila z informacją, które zdjęcia zostały zaakceptowane do kolekcji, a które odrzucone, wraz z podaniem powodu. Strona internetowa Shutterstock jest bardzo ciekawa i posiada sprawnie działający system wgrywania plików zarówno przez samą stronę, jak i FTP. Podobnie, jak w przypadku kilku innych agencji i banków zdjęć stockowych, nowo wgrane i zaakceptowane pliki "zwiększają" sprzedaż innych zdjęć w naszym portfolio, zachęcając tym samym fotografów i autorów do regularnego dostarczania nowych prac. Zjawisko to znane jest w kręgu fotografii stockowej jako "feedeing the beast" ("karmienie bestii"). Algorytm wyszukiwarki zdjęć Shutterstock skonstruowany jest w ten sposób, iż nowe (i oczywiście dobrej jakości) zdjęcia sprzedają się lepiej (częściej), a zdjęcia, które nie mają pobrań w pierwszym tygodniu od akceptacji prawdopodobnie nie będą się w ogóle sprzedawać, lub ich sprzedaż będzie sporadyczna.

W 2014 roku Shutterstock wprowadził kilka ciekawych funkcjonalności, a jedną z nich jest możliwość tworzenia przez fotografów kolekcji zdjęć w celu promocji własnego portfolio. Można pogrupować swoje zdjęcia w 10 kolekcji, dodać informacje o sobie (zdjęcie profilowe, bio, sprzęt fotograficzny, stronę www, itp.), a także linki do swoich kont w portalach społecznościowych.

Poza własną kolekcją obrazów stockowych, Shutterstock jest właścicielem innego banku zdjęć, BigStockPhoto, który został przejęty w 2009 roku, a w 2010 zmienił nazwę na BigStock, przeprojektował swoją stronę internetową, i co najważniejsze, po pewnym czasie sprzedaż w tym banku zdjęć wzrosła.

Na koniec coś dla fanów fotografii mobilnej. Lubicie robić zdjęcia smartfonem? Chcielibyście wysłać je do Shutterstock bezpośrednio ze swojego urządzenia, a potem zarobić parę groszy? Nic prostszego - przeczytajcie nasz artykuł Fotokomórkomania i poznajcie aplikacje mobilne proponowane przez najbardziej znane agencje i banki zdjęć stockowych.

Nasz werdykt:

Jeżeli jesteś fotografem traktującym fotografię stockową poważnie, nie możesz pominąć banku zdjęć Shutterstock, ponieważ dla wielu autorów obrazów stockowych zajmuje on miejsce w pierwszej trójce ze względu na dużą ilość pobrań i wysokość zarobków. Niektórzy mogą być niezadowoleni z niskiej prowizji za jedno pobranie, ale dzienna liczba sprzedanych plików powinna to zrekompensować, a poza tym istnieje szansa, że sprzedacie zdjęcie za punkty kredytowe (i zarobicie $2.48 za każdą sprzedaż), albo na Licencji Rozszerzonej, co dopisze do Waszego konta $28... albo nawet $80... Więc jak?

Shutterstock w pigułce

Strona WWW www.shutterstock.com
Siedziba New York, USA
Ilość plików stockowych Ponad 70 milionów zdjęć stockowych, ilustracji, grafik wektorowych, filmów wideo i utworów muzycznych
Jak zacząć sprzedawać zdjęcia? Wysłać 10 próbnych zdjęć w celu oceny jakości prac i umiejętności autora
Rozmiar zdjęć Minimum 4.0 MP (ok. 2400 x 1800 px)
Rodzaje plików Zdjęcia, ilustracje, grafiki wektorowe, klipy wideo i pliki muzyczne
Licencje Licencja Standardowa i Licencja Rozszerzona
Ceny obrazów Pakiet Basic: 5 obrazów za €39 lub 25 obrazów za €179.
Roczny plan abonamentowy (bez dziennego limitu pobrań): €125 za 350 obrazów lub €159 za 750 obrazów.
Prowizja autora Zdjęcia, ilustracje i grafiki wektorowe (Licencja Standardowa) - od $0.25 za każdy pobrany plik. Prowizja wzrasta do $0.33 po zarobieniu $500, do $0.36 po zarobieniu $3.000, i do $0.38 po zarobieniu $10.000.
Licencja Rozszerzona - od 20% do 30% w zależności od poziomu autora (jak w przypadku licencji standardowej).
Klipy wideo - 30% kwoty sprzedaży.
Minimalna wypłata $35 (możliwość samodzielnego ustalenia wyższego limitu)
Metody płatności PayPal/MoneyBookers, czek
Współpraca "Na wyłączność" Nie
Program partnerski $0.04 za każdy pobrany obraz (przez pierwsze 2 lata), 10% za każdy pobrany plik wideo (przez pierwszy rok), 20% od pierwszej płatności klienta (max. $200)
Sposób wgrywania obrazów ActiveX Webform, FTP
Obsługa IPTC Tak
Waluta USD, EUR
Polska wersja językowa Tak
Cool Stuff Shutterstock App, Shuttertweet, Facebook Connect, Mini-Gallery
Pobierz Model/Property Release Model Release dla dorosłych
Model Release dla nieletnich
Property Release

Autor: Fotografia Stockowa Aktualizacja: 29.01.2016

Co chcesz teraz zrobić?

Przeczytaj artykuły o tym, jak zarobić na sprzedaży zdjęć stockowych.
Poznaj nasze recenzje najlepszych agencji i banków zdjęć.
Sprawdź ile możesz zarobić na sprzedaży zdjęć.

Miejsce na twoją reklamę
Reklama
Reklama