Recenzja banku zdjęć Shutterstock: nie tylko plany abonamentowe
Ponad 400 milionów zasobów stockowych robi wrażenie…
Nasza recenzja Shutterstock ewoluowała na przestrzeni wielu lat, podobnie jak sam bank zdjęć, który obecnie posiada w swojej ofercie nie tylko plany abonamentowe (subskrypcje) na zakup obrazów (zdjęć i wektorów), ale też plany i punkty kredytowe na klipy wideo 4K i HD, pliki muzyczne, czy efekty SFX, szablony graficzne i modele 3D.
Założona w 2003 roku przez Jona Oringera agencja stockowa Shutterstock jako pierwsza na świecie zaproponowała klientom model abonamentowy – subskrypcję roczną lub miesięczną z pakietem 25 obrazów do pobrania dziennie.
Od tamtej pory rynek fotografii stockowej przeszedł olbrzymie zmiany, powstało wiele innych banków zdjęć, a to wzmogło konkurencję i wymusiło metamorfozę w zakresie oferowanych planów i pakietów.
Zobacz cennik Shutterstock
Dzisiaj na Shutterstock znajdziesz wiele możliwości zakupu ponad 400 milionów obrazów, klipów wideo, ścieżek muzycznych, czy materiałów dziennikarskich.
Czy na Shutterstock znajdę tanie obrazy stockowe?
Praktycznie w każdym banku zdjęć oferty i ceny obrazów stockowych są tak podobne, że warto rozejrzeć się za promocjami. Przychodzimy tu z pomocą i proponujemy naszym czytelnikom dwa ciekawe rozwiązania, które pozwolą pobrać obrazy stockowe w niższej cenie, a nawet zupełnie za darmo:
Aktywuj okres próbny i pobierz 10 darmowych obrazów stockowych z Shutterstock
Kod rabatowy 15% na wszystkie media stockowe od Shutterstock
Jak Shutterstock radzi sobie z konkurencją?
Shutterstock to gigant w branży, więc radzi sobie wśród konkurencyjnych agencji stockowych bardzo dobrze, a niektóre nawet przejmuje. I tak się stało w przypadku dwóch agencji:
W 2009 roku Shutterstock przejął bank zdjęć BigStockPhoto, w efekcie czego w 2010 roku zmieniono nazwę na Bigstock i wdrożono nową wersję strony internetowej. Przez pierwsze lata po „wchłonięciu” przez Shutterstock, sprzedaż zdjęć na Bigstock znacznie wzrosła, ale nie trwało to zbyt długo. Wspominam o tym dlatego, że sam sprzedaję zdjęcia w kilku miejscach, na Bigstock też. Niestety nie mogę polecić tego banku zdjęć fotografom, ponieważ zbyt dużo tam nie sprzedasz, więc warto wziąć na cel inne agencje stockowe.
Odwiedź stronę Pond5
Drugą znaczącą agencją stockowa przejętą w 2022 roku przez Shutterstock jest Pond5, największy na świecie bank filmów i klipów wideo. W tym przypadku nie chodziło o konkurencję w zakresie obrazów stockowych, ale o dostęp do kolekcji ponad 25 milionów zasobów wideo! Po co mozolnie budować bazę plików, skoro można skorzystać z gotowego rozwiązania? Może w przyszłości nastąpi to, co przydarzyło się Fotolii w chwili przejęcia przez Adobe – cała jej kolekcja obrazów stała się dostępna na platformie Adobe Stock.
I tu ciekawostka: w 2017 roku Pond5 podjęło współpracę z Adobe Stock polegającą na udostępnieniu całej swojej kolekcji filmów stockowych w aplikacjach Creative Cloud. W 2022 roku Shutterstock, największy konkurent Adobe, kupuje Pond5… Jaki to będzie miało wpływ na przyszłość całego rynku?
Chcesz sprzedawać swoje zdjęcia na Shutterstock?
Jeśli chciałbyś sprzedawać swoje prace na Shutterstock, zastanów się dwa razy, bo zbyt dużo nie zarobisz. W 2021 roku Shutterstock obniżył prowizję dla twórców o 60% – wcześniej wynosiła od 25 centów w górę za jedno pobranie, teraz oscyluje wokół 10 centów. Spadły też zarobki autorów od sprzedaży plików z licencją rozszerzoną, a kiedyś można było zarobić nawet kilkadziesiąt dolarów za jedno pobranie. Wywołało to burze w kręgu fotografów i grafików, zmuszając wielu nich do zakończenia współpracy z Shutterstock.
Jeśli jednak chcesz spróbować sprzedawać obrazy stockowe na Shutterstock, wejdź na stronę dla twórców, załóż darmowe konto i prześlij 10 najlepszych zdjęć, (ilustracji, grafik wektorowych) do oceny, z których tylko 1 musi zostać zaakceptowane, aby móc rozpocząć wgrywanie plików. Bądź selektywny w doborze przykładowych zdjęć – muszą to być prace najwyższej jakości, które prezentują różnorodną tematykę. Trzeba też być cierpliwym, gdyż może potrwać kilka tygodni, zanim Shutterstock poinformuje Cię o swojej decyzji. Jeżeli się nie uda, nie poddawaj się tylko rób nowe zdjęcia, rysuj i projektuj grafiki, i próbuj ponownie z nowym materiałem.
Jeśli zostaniesz dostawcą obrazów stockowych Shutterstock i zaczniesz wysyłać pliki do sprzedaży, czas oczekiwania na ich ocenę (akceptację lub odrzucenie) wynosi kilka dni, jednak zazwyczaj po 1-2 dniach przychodzi email z informacją, które zdjęcia zostały zaakceptowane do kolekcji, a które odrzucone, wraz z podaniem przyczyny.
Odwiedź stronę dla twórców Shutterstock
Strona internetowa Shutterstock jest bardzo ciekawa i posiada sprawnie działający system wgrywania plików zarówno przez samą stronę, jak i FTP. Podobnie, jak w przypadku kilku innych agencji i banków zdjęć stockowych, nowo wgrane i zaakceptowane pliki „zwiększają” sprzedaż innych zdjęć w Twoim portfolio, zachęcając tym samym fotografów i autorów do regularnego dostarczania nowych prac. Zjawisko to znane jest w kręgu fotografii stockowej jako „feeding the beast” („karmienie bestii”).
Czy wiesz, że...
Algorytm wyszukiwarki zdjęć Shutterstock skonstruowany jest w ten sposób, iż nowe (i oczywiście dobrej jakości) zdjęcia sprzedają się lepiej (częściej), a te, które nie mają pobrań w pierwszym tygodniu od akceptacji prawdopodobnie nie będą się w ogóle sprzedawać, lub ich sprzedaż będzie sporadyczna.
W 2014 roku Shutterstock wprowadził kilka ciekawych funkcjonalności, a jedną z nich jest możliwość tworzenia przez fotografów kolekcji obrazów stockowych w celu promocji własnego portfolio. Można pogrupować swoje prace w 10 albumów, dodać informacje o sobie (zdjęcie profilowe, bio, sprzęt fotograficzny, stronę www, itp.), a także linki do swoich mediów społecznościowych.
Na koniec coś dla fanów fotografii mobilnej. Jeśli lubisz robić zdjęcia smartfonem i chciałbyś wysyłać je do sprzedaży bezpośrednio ze swojego urządzenia, przeczytaj artykuł o aplikacjach mobilnych proponowanych przez Shutterstock i inne znane banki obrazów stockowych.